Έκοψε τα φτερά του ΠΑΟΚ η Κλαμπ Μπριζ

Με δύο γκολ του Γιουτγκλά στο πρώτο ημίχρονο, η Κλαμπ Μπριζ επιβλήθηκε 2-0 του ΠΑΟΚ στην Τούμπα και τον άφησε εκτός Conference League.

Το ευρωπαϊκό ταξίδι του ΠΑΟΚ σταμάτησε στα προημιτελικά του Conference League. Η Κλαμπ Μπριζ πέρασε με 2-0 από την Τούμπα και με συνολικό σκορ 3-0, πέρασε στα ημιτελικά του θεσμού, όπου θα αντιμετωπίσει τη Φιορεντίνα. Μεγάλος πρωταγωνιστής για τους Βέλγους ο Γιουτγκλά, που πέτυχε και τα δύο γκολ της ομάδας του στο πρώτο μέρος. Πανέμορφες οι εικόνες από τις κερκίδες της κατάμεστης Τούμπας, με τους φίλους του ΠΑΟΚ να μην σταματούν το τραγούδι ακόμη και αν το ματς δεν εξελίχτηκε όπως θα ήθελαν.

Στο μυαλό του κόουτς

Πιστός στο 4-2-3-1 ο Ραζβάν Λουτσέσκου, με τον Κοτάρσκι κάτω από τα δοκάρια και τους Γιόνι, Κεντζιόρα, Κουλιεράκη και Μπάμπα στην άμυνα. Στα χαφ επιλέχτηκαν οι Σβαμπ και Μεϊτέ, με τους Ντεσπόντοφ, Μουργκ και Τάισον πίσω από τον Μπράντον.
Ο Νίκι Χάγεν από την άλλη επέλεξε 3-5-2, με τον Γιάκερς στο τέρμα και τους Σάμπε, Ορντόνιες και Μπαλάντα στα στόπερ. Στο κέντρο έπαιξαν Σκόρας, Μέιχερ, Βέτλεσεν, Βανάκεν και Ονιεντίκα, με το επιθετικό δίδυμο να αποτελείται από Νούσα και Γιουτγκλά.

Οι Βέλγοι μπήκαν πιο δυνατά και απείλησαν στο 12’ με σουτ του Βέτλεσεν μέσα από την περιοχή που πέρασε άουτ, ενώ τρία λεπτά αργότερα ο Κοτάρσκι πρόλαβε να απομακρύνει μετά το κακό γύρισμα του Κεντζιόρα.
Ακολούθησε μία ακόμη καλή στιγμή στο 18’, με τον Γιουτγκλά να μην προλαβαίνει να κάνει καλά την προβολή μετά την μπαλιά του Σκόρας.

Εντέλει, στο 33ο λεπτό η Μπριζ πήρε κεφάλι στο σκορ, με τον Σάμπε να βγαίνει ταχύτατα από τα δεξιά και να γυρίζει την κατάλληλη στιγμή στον Γιουτγκλά, που δεν δυσκολεύτηκε να σκοράρει απέναντι από τον τερματοφύλακα του ΠΑΟΚ.
Ο ίδιος παίκτης σούταρε άουτ ένα πεντάλεπτο αργότερα, ενώ στο 41’ έπιασε εξ επαφής την κεφαλιά και ανάγκασε σε τεράστια απόκρουση τον Κοτάρσκι.

Στο 45’, ο απίθανος Γιουτγκλά έστειλε την μπάλα στα δίχτυα μετά από επέμβαση του Κροάτη σε σουτ του Σκόρας, με το γκολ να ακυρώνεται αρχικά αλλά να μετρά κατόπιν ελέγχου στο VAR. Το 2-0 ήταν το σκορ του ημιχρόνου, με την Μπριζ να κάνει μεγάλο βήμα πρόκρισης.

Ο Λουτσέσκου δεν έχει άλλη επιλογή παρά να ρισκάρει, ρίχνοντας τον Σαμάτα και τον Ζίβκοβιτς στο ματς μετά την ανάπαυλα. Ο Ντεσπόντοφ απείλησε στο 51’, σουτάροντας πολύ άστοχα εξ επαφής, με τον Μπάμπα να μην μπορεί να κάνει καλή επαφή με την μπάλα μέσα από την περιοχή τρία λεπτά αργότερα.

Οι Βέλγοι απάντησαν στο 58’, με τον Νούσα να σουτάρει άουτ από τα αριστερά. Στο 60’ ο Ντεσπόντοφ νόμισε πως κέρδισε πέναλτι για ανατροπή από τον Μπαλάντα, όμως κατόπιν χρήσης VAR εντοπίστηκε σε θέση οφσάιντ, με την εσχάτη των ποινών να... ακυρώνεται. Ο ρυθμός σταδιακά έπεσε, με την κεφαλιά του Ντεσπόντοφ στο 68’ να μην ανησυχεί τον Γιάκερς και τον νεοεισελθόντα Ζινκερνάγκελ να έχει την τελευταία αξιόλογη στιγμή του ματς – ένα άστοχο σουτ στο 84’.

MVP: Ξεκάθαρα πολυτιμότερος του αγώνα ο Φεράν Γιουτγκλά, που πλήγωσε δύο φορές τον ΠΑΟΚ στο πρώτο ημίχρονο και χάρισε μια εύκολα πρόκριση στην ομάδα του.

Οι ενδεκάδες των ομάδων

ΠΑΟΚ (Ρ. Λουτσέσκου): Κοτάρσκι, Γιόνι, Κεντζιόρα, Κουλιεράκης, Μπάμπα, Σβαμπ, Μεϊτε (56’ Οζντόεφ), Ντεσπόντοφ (71’ Κωνσταντέλιας), Μουργκ (46’ Α. Ζίβκοβιτς), Τάισον, Μπράντον (46’ Σαμάτα)

Στον πάγκο: Ζ. Ζίβκοβιτς, Ταλιχμανίδης, Μιχαηλίδης, Τσιγγάρας, Βιεϊρίνια, Τζίμας

Κλαμπ Μπριζ (Ν. Χάγεν): Γιάκερς, Σάμπε, Ορντόνιες, Μπαλάντα, Σκόρας (87’ Ταλμπί), Μέιχερ, Βέτλεσεν (84’ Ζινκερνάγκελ), Βανάκεν, Ονιεντίκα, Νούσα (76’ Οντόι), Γιουτγκλά

Στον πάγκο: Μπούρσικ, Μπογιάτα, Σπίλερς, Χόμα, Σέις

Διαιτητής: Μάσα (Ιταλία)
Βοηθοί: Μέλι, Αλάσιο (Ιταλία)
4ος: Ντι Μπέλο (Ιταλία)
VAR: Ντι Πάολο, Παϊρέτο (Ιταλία)