Τρομερό «διπλό» για το… τρένο της Λεβερκούζεν!

Πέρασε με buzzer beater και από τη Λειψία!

Νέα απόδραση… πρωταθλήτριας για τη Λεβερκούζεν. Οι «ασπιρίνες» πέρασαν με 3-2 από την έδρα της Λειψίας με buzzer beater του Χινκάπιε (90'+1') για τη 18η αγωνιστική της Bundesliga. Αυτό ήταν το 2ο διαδοχικό «διπλό» για την ομάδα του Τσάμπι Αλόνσο με γκολ λίγο πριν το τέλος, καθώς είχε προηγηθεί εκείνο απέναντι στην Άουγκσμπουργκ με πρωταγωνιστή τον Παλάσιος.

Η Λεβερκούζεν βρέθηκε στο +7 από την Μπάγερν Μονάχου, η οποία έχει δύο αγώνες λιγότερους, ενώ την Κυριακή υποδέχεται τη Βέρντερ Βρέμης.

Η Λειψία μπήκε αποφασισμένη στον αγωνιστικό χώρο να κάνει… ζημιά, γνωρίζοντας ότι η Στουτγκάρδη είχε ηττηθεί από την Μπόχουμ. Άνοιξε το σκορ μόλις στο 7ο λεπτό με τον Σίμονς να βρίσκει δίχτυα. Ο Τέγια ισοφάρισε για τους φιλοξενούμενους, σπρώχνοντας την μπάλα σε κενή εστία μετά από γύρισμα του Γκριμάλδο δύο λεπτά μετά την ανάπαυλα.

Η Λειψία στο 56’ έκανε το 2-1 με τον Οπεντά μετά από εξαιρετική αντεπίθεση, αλλά επτά λεπτά μετά ο Τα με κεφαλιά ισοφάρισε. Στις καθυστερήσεις ο Γκριμάλδο εκτέλεσε κόρνερ και ο Χινκάπιε με προβολή υπέγραψε ένα σπουδαίο «διπλό».

Μπουντεσλίγκα: Τελευταία Ενημέρωση