Με τη… βούλα στη διεκδίκηση του τίτλου η Ατλέτικο!

Χάρη σε πέναλτι του Γκριζμάν στο 89’

Ψυχωμένη Ατλέτικο, έσπασε το μπλόκο της Σοσιεδάδ! Η ομάδα του Τσόλο Σιμεόνε κατάφερε να λυγίσει τους Βάσκους χάρη σε πέναλτι του Γκριζμάν στο 89ο λεπτό και φώναξε πως φέτος είναι ικανή να διεκδικήσει το πρωτάθλημα.

Στο -5 με ματς λιγότερο (σσ. εντός έδρας με τη Σεβίλλη) από την κορυφή οι «ροχιμπλάνκος», οι οποίοι γεννούν διαρκώς πρωταγωνιστές τη φετινή σεζόν και πραγματοποιούν εξαιρετική πορεία, ενώ η Σοσιεδάδ από την άλλη μεριά βρίσκεται στην 6η θέση με 15 βαθμούς.

Η Σοσιεδάδ βρήκε γκολ με τη… σέντρα, αφού πριν καν συμπληρωθεί μισό λεπτό αγώνα προηγήθηκαν αλλά το τέρμα δεν μέτρησε. Ο ρυθμός δεν ήταν ο καλύτερος δυνατός αφού οι δύο ομάδες έπαιζαν σφιχτά, με την Ατλέτικο τελικά να χτυπά στην πρώτη ουσιαστική της ευκαιρία για το 1-0 με τον Λίνο. Με το ματς να πηγαίνει… σβηστά στη συνέχεια, αλλά αυτό να δείχνει να βολεύει τους φιλοξενούμενους που μετά το 55’ ανέβηκαν και έψαξαν το γκολ.

Αυτό ήρθε στο 73ο λεπτό, με τον Φερνάντεθ να «φτιάχνει» το 1-1 του Ογιαρθάμπαλ, ο οποίος πάγωσε το «Wanda Metropolitano». Ο κίνδυνος απώλειας βαθμών ήταν ορατός για τους γηπεδούχους, οι οποίοι ψάχτηκαν για να πάρουν εκ νέου το προβάδισμα. Και το κατάφεραν στο 89ο λεπτό όταν κέρδισαν πέναλτι, το οποίο μετέτρεψε σε γκολ από τα 11 βήματα ο Γκριζμάν, χαρίζοντας το τέταρτο διαδοχικό τρίποντο στην Ατλέτικο Μαδρίτης (2-1) στη La Liga.

ΑΤΛΕΤΙΚΟ ΜΑΔΡΙΤΗΣ: Τελευταία Ενημέρωση