Λύγισε τη Βαλένθια κι επέστρεψε στις νίκες η Αλαβές

Με αυτογκόλ του Τσενκ Οζκατσάρ, η Αλαβές νίκησε με 1-0 τη Βαλένθια

Κράτησε το προβάδισμα που πήρε νωρίς και πέτυχε τη δεύτερη νίκη της η Αλαβές!

Η ομάδα του Λουίς Γκαρσία επικράτησε με 1-0 της Βαλένθια στο «Μεντιθορόθα» για την 4η αγωνιστική της La Liga και με έξι βαθμούς βρίσκεται στις πρώτη 10άδα της βαθμολογίας, ενώ αντίστοιχους πόντους έχουν και οι «νυχτερίδες» που παρά το πολύ καλό ξεκίνημα που έκαναν στη σεζόν, μετρούν δυο συνεχόμενες ήττες και την επόμενη αγωνιστική υποδέχονται στην έδρα τους την Ατλέτικο Μαδρίτης (16/09, 17:15).

Το ξεκίνημα στην αναμέτρηση ήταν πολύ «εκρηκτικό» αφού οι γηπεδούχοι μόλις στο 5' κέρδισαν πέναλτι, ωστόσο δεν κατάφεραν να ευστοχήσουν σε δυο εκτελέσεις αφού την πρώτη φορά δόθηκε επανάληψη από τον VAR, με τον Μαμαρντασβίλι να λέει «όχι» και στο δεύτερο χτύπημα.

Παρ' όλα αυτά, οι χαμένες ευκαιρίες δεν επηρέασαν την Αλαβές που ένα λεπτό αργότερα (6') άνοιξε το σκορ με αυτογκόλ του Τσενκ Οζκατσάρ. Μετά το πρώτο ημίωρο του παιχνιδιού ο ρυθμός έπεσε αισθητά, ενώ στο 40' οι γηπεδούχοι έχασαν μεγάλη ευκαιρία με τον Κίκε Γκαρσία που έκανε το σουτ μέσα στην περιοχή, αλλά η μπάλα κατέληξε στο δοκάρι.

Στο δεύτερο ημίχρονο η Βαλένθια προσπάθησε ν' ανεβάσει την απόδοσή της και να δημιουργήσει ευκαιρίες, ενώ στο 59' ο Πεπελού υποδέχτηκε ωραία την μπάλα στην περιοχή, έκανε το σουτ, αλλά ο Σιβέρα αντέδρασε εξαιρετικά κι απομάκρυνε.

Οι «νυχτερίδες» προσπάθησαν μέχρι το τέλος να βρουν το γκολ της ισοφάρισης, ωστόσο η Αλαβές έκανε πολύ καλή δουλειά στην ανασταλτική της λειτουργιά και κράτησε το προβάδισμα, παίρνοντας μια πολύτιμη νίκη ενόψει της συνέχειας στο ισπανικό πρωτάθλημα.

ΒΑΛΕΝΘΙΑ: Τελευταία Ενημέρωση