Νίκησε την Αλμερία και βλέπει και πάλι… Ευρώπη η Βαλένθια

Επέστρεψε στις νίκες επικρατώντας 2-1

Και πάλι μπορεί να κοιτάει κατάματα ένα ευρωπαϊκό εισιτήριο.

Η Βαλένθια κατάφερε να ανταπεξέλθει σε μια δύσκολη στιγμή μετά την ήττα με κάτω τα χέρια από την Ατλέτικο στην προηγούμενη αγωνιστική και να επιστρέψει στις νίκες. Στο πρώτο χρονικά ματς για το Σάββατο οι «νυχτερίδες» επικράτησαν 2-1 της Αλμερία και έτσι μείωσε στον έναν βαθμό από την Ρεάλ Σοσιεδάδ η οποία είναι στην έκτη θέση της βαθμολογίας, την τελευταία που δίνει ευρωπαϊκό εισιτήριο με ένα ματς λιγότερο.

Οι παίκτες της Βαλένθια μπήκαν φουριόζοι στο ματς έχοντας την ανάγκη να το «καθαρίσουν» γρήγορα. Έτσι στο 14ο λεπτό ο Ντούρο άνοιξε το σκορ και λίγο αργότερα, στο 23ο λεπτό ο Γιάρεμτσουκ έκανε το 2-0.

Η Αλμερία μείωσε σε 2-1 στο 50ο λεπτό με τον Αρίμπας, με την Βαλένθια όμως να χάνει και πέναλτι με τον Πεπελού στο 62ο λεπτό. Στο δεύτερο λεπτό των καθυστερήσεων ο Μπαπτιστάο αποβλήθηκε από το παιχνίδι με κόκκινη.