Η Μπαρτσελόνα απέδρασε από τη Γαλικία με γκολ στο 90+7’ (vid)

Δύσκολη νίκη με 2-1 πέτυχε η Μπαρτσελόνα μέσα στην έδρα της Θέλτα

Σώθηκε στο τέλος η Μπαρτσελόνα, η οποία πέρασε με 2-1 από την έδρα της Θέλτα χάρη σε γκολ του Λεβαντόφσκι από την άσπρη βούλα. Στο -7 οι Καταλανοί από τη Ρεάλ αλλά με ένα ματς περισσότερο.

Στο 9ο λεπτό ο Γκουαΐτα είπε όχι σε σουτ του Γιαμάλ και στο 11’ ο Τερ Στέγκεν πρόλαβε σωτήρια τον Λάρσεν ενώ στο 44’ ο Γιαμάλ από δεξιά έδωσε στον Λεβαντόφσκι και ο Πολωνός γύρισε υπέροχα στην περιοχή και σούταρε για το 0-1.

Ωστόσο στο 46ο λεπτό οι παίκτες της Θέλτα έκρυψαν την μπάλα και ο Άσπας πλάσαρε από το ύψος της περιοχής κι έγραψε το 1-1.

Στο 65ο λεπτό το σουτ του Ραφίνια πέρασε ψηλά και στην επόμενη φάση ο Κουντέ πρόλαβε σωτήρια τον Λάρσεν ενώ στο 70’ o Κανσέλο πρόλαβε τον Άσπας. Τελικά στο 90+2’ ο Γιαμάλ κέρδισε πέναλτι από τον Μπελτράν και ο Λεβαντόφσκι νίκησε τον Γκουαΐτα με τη 2η προσπάθεια καθώς στην πρώτη ο Ισπανός γκολκίπερ είπε όχι αλλά δόθηκε επανάληψη.

ΘΕΛΤΑ: Γκουαΐτα, Ντομίνγκεθ (46’ Ουνάι Νούνιεθ), Μινγκέθα (84’ Κέβιν Βάθκεθ), Ρίστιτς (58’ Μανού Σάντσεθ), Στάρφελτ, Τάπια, Ντε Λα Τόρε, Μπελτράν, Άσπας, Λάρσεν (84’ Δουβίκας), Αλένδε (76’ Σβέντμπεργκ).

ΜΠΑΡΤΣΕΛΟΝΑ: Τερ Στέγκεν, Κουντέ, Αραούχο (46’ Ινίγο Μαρτίνεθ), Κρίστενσεν (57’ Γκιντογκάν), Κανσέλο, Κουμπρασί, Ντε Γιονγκ, Πέδρι (74’ Φερμίν), Ρόκε (57’ Ραφίνια), Γιαμάλ (90+8’ Ρομέου), Λεβαντόφσκι