«Χ»ορταστική ματσάρα στο «Σαν Σίρο»!

Μίλαν και Μπολόνια αναδείχθηκαν ισόπαλες 2-2

Στο «Χ» το ντέρμπι του «Σαν Σίρο». Σε ένα ματς που είχε τέσσερα γκολ, άλλο ένα ακυρωθέν, πολύ VAR και δύο χαμένα πέναλτι, Μίλαν και Μπολόνια αναδείχθηκαν ισόπαλες 2-2 για την 22η αγωνιστική της Serie A. Κάπως έτσι, οι «ροσονέρι» έχασαν την ευκαιρία να μειώσουν την απόσταση απο την κορυφή, ενώ οι «ροσομπλού» παραμένουν δίχως νίκη στο πρωτάθλημα στη νέα σεζόν. Χαμένα πέναλτι από Ζιρού και Λεάο.

Δίχως φάσεις κύλησε το πρώτο τέταρτο της αναμέτρησης, με τις δύο ομάδες να είναι αρκετά προσεκτικές. Στο 19ο λεπτό ο Λεάο πήρε την μπάλα από τα αριστερά, πάτησε περιοχή, αλλά ο Σκορούπσκι σταμάτησε το σουτ που επιχείρησε ο Πορτογάλος και στην συνέχεια της φάσης το γυριστό του Καλάμπρια πέρασε πάνω από τα δοκάρια.

Αυτή που κατάφερε να ανοίξει το σκορ ήταν η Μπολόνια, όταν στο 29ο λεπτό και έπειτα από φάση διαρκείας, η μπάλα έφτασε στον Ζίρκζι, ο οποίος με πλασέ από δύσκολη γωνία νίκησε τον Μενιάν για το 0-1.

Στο 33’ οι «ροσονέρι» έφτασαν μια ανάσα από την ισοφάριση, όμως η κεφαλιά του Κίερ από πλεονεκτική θέση πέρασε μόλις άουτ και στο 39’ οι γηπεδούχοι κέρδισαν πέναλτι για μαρκάρισμα του Φέργκιουσον πάνω στον Δανό στόπερ. Ο Ζιρού ανέλαβε την εκτέλεση, όμως ο Σκορούπσκι είχε την απάντηση, ωστόσο τρία λεπτά αργότερα η κατάληξη ήταν διαφορετική, καθώς ο Λόφτους-Τσικ με προβολή, έπειτα από γύρισμα του Καλάμπρια, έστειλε την μπάλα στα δίχτυα για το 1-1.

Με το…καλησπέρα(48’) στο β’ μέρος ο Ζίρκζι έχασε τεράστια ευκαιρία για να δώσει και πάλι το προβάδισμα στους «ροσομπλού», ενώ στο 64’ η Μίλαν είχε δοκάρι με τον Ρέιντερς. Στο 70’ οι «ροσονέρι» έφτασαν και πάλι πολύ κοντά στην ανατροπή, όμως ο Λεάο αστόχησε από πλεονεκτική θέση και τρία λεπτά αργότερα οι γηπεδούχοι κέρδισαν και δεύτερο πέναλτι!

Ο Ερναντές ανέλαβε την εκτέλεση και έστειλε την μπάλα στο δοκάρι, ενώ στην συνέχεια της φάσης έσπρωξε την μπάλα στα δίχτυα, όμως το γκολ ακυρώθηκε σωστά ως οφσάιντ. Τελικά στο 84ο λεπτό οι γηπεδούχοι έφεραν τούμπα το ματς, όταν ο Φλορέντσι έκανε το γύρισμα από τα δεξιά και ο Λόφτους-Τσικ με καρφωτή κεφαλιά έγραψε το 2-1.

Στο 90ο λεπτό ήταν η σειρά της Μπολόνια να κερδίσει πέναλτι, με τον Ορσολίνι να νικάει τον Μενιάν από τα 11 βήματα για το τελικό 2-2.

ΜΙΛΑΝ: Μενιάν, Ερνάντες, Γκάμπια, Κίερ, Καλάμπρια(60’ Μούσα), Αντλί(60’ Φλορέντσι), Ρέιντερς, Λόφτους-Τσικ, Πούλισιτς(87’ Τερατσιάνο), Λεάο(87’ Οκαφόρ), Ζιρού(60’ Γιόβιτς)

ΜΠΟΛΟΝΙΑ: Σκορούπσκι, Ντε Σιλβέστρι(82’ Λουκουμί), Κρίστιανσεν, Μπεουκέμα, Καλαφιόρι, Φρόιλερ, Φέργκιουσον, Φαμπιάν(82’ Ορσολίνι), Ουρμπάνσκι(67’ Σαλεμάκερς), Αέμπισερ(67’ Μόρο), Ζίρκζι

Πηγή: aek365.org

ΜΙΛΑΝ: Τελευταία Ενημέρωση