Όπως άρχισε, τελείωσε… στην Πάφο (vid)

Σε ένα παιχνίδι που θα ξεχαστεί γρήγορα, Καρμιώτισσα και ΑΕΛ εξήλθαν ισόπαλες χωρίς γκολ

Στο 0-0 έμειναν Καρμιώτισσα και ΑΕΛ στο «Στέλιος Κυριακίδης» στο πλαίσιο της 7ης αγωνιστικής της δεύτερης φάσης του δεύτερου γκρουπ.

Οι δύο ομάδες δεν κατάφεραν να νικήσουν τους αντίπαλους τερματοφύλακες σε ένα παιγνίδι που δεν είχε τις μεγάλες φάσεις αλλα αρκετές προϋποθέσεις και από τις δύο επιθετικές πλευρές.

Να σημειώσουμε πως στο 40ο λεπτό έγινε χρήση του VAR με onfield review για πέναλτι υπέρ της ΑΕΛ, αλλα είχε προηγηθεί χέρι του Μορέιρα στο ξεκίνημα της φάσης.

Η Καρμιώτισσα παραμένει στην 11η θέση και τους 32 βαθμούς. Η ΑΕΛ παραμένει στην 8η θέση και τους 41 βαθμούς. Πλησιάζει η Δόξα στους 7 βαθμούς η διαφορά μετα και την νίκη επι του Εθνικού

Α ημίχρονο:

Το πρώτο ημίχρονο ξεκίνησε με καλό ρυθμό. Με τους φιλοξενούμενους να κρατάνε περισσότερο την μπάλα. Η πρώτη ευκαιρία ήρθε στο 4ο λεπτό μετά από εκτέλεση κόρνερ του Μορέιρα, και τον Μίντσεφ να μην βρίσκει στόχο.

Νέα προϋπόθεση για την ΑΕΛ με τον Μορέιρα στο 14ο λεπτό με την κεφαλιά του όμως να μην απειλή την εστία του Σπόλιαριτς.

Η πρώτη καλή φάση στο παιγνίδι για την Καρμιώτισσα ήρθε στο 22ο λεπτό με τον Ρόσι, η κεφαλιά όμως πήγε κατευθείαν στον Ολιβέιρα.

Ισορρόπησε το παιγνίδι από το 20ο λεπτό μέχρι και το 30ο λεπτό η γηπεδούχος ομάδα, με τις δύο ομάδες να κάνουν αρκετά λάθη.

Στο 33ο λεπτό η φιλοξενούμενη έχασαν δύο ευκαιρίες σε διάστημα ενός λεπτού με τον τερματοφύλακα της Καρμιώτισσας να στέλνει ισάριθμα κόρνερ. Πρώτα με τον Τζάλμα που  έπιασε ένα δυνατό σουτ εκτός περιοχής και αμέσως μετα με τον Παπαφώτη.

Στο 40ο λεπτό έγινε εξέταση για πέναλτι υπέρ της ΑΕΛ, για χέρι του Αγγελή μετά από γύρισμα του Μορέιρα. Ο διαιτητής πήγε σε onfield review αλλα διαπιστώθηκε χέρι του ίδιου στο ξεκίνημα της φάσης. Άρα δεν δόθηκε πέναλτι.

Αυτή ήταν και η τελευταία φάση του πρώτου ημιχρόνου με τις δύο ομάδες που πήγαν στα αποδυτήρια με το 0-0.

Β ημίχρονο:

Το δεύτερο ημίχρονο δεν ξεκίνησε με τόσες αξιώσεις όσες το πρώτο αφού οι δύο ομάδες περιορίστηκαν στα ατομικά λάθη και στην κατοχή μπάλας.

Αμφότερες προσπαθούν επιτεθούν, χωρίς ωστόσο να δημιουργήσουν κάποια προϋπόθεση. Με την πρώτη ευκαιρία στο δεύτερο μέρος να έρχεται για την ΑΕΛ με νέα άστοχη κεφαλιά του Θεμιστοκλέους από μπαλιά του Τζάλμα στο 58ο λεπτό.

Μετα τις αλλαγές από τους γηπεδούχους ανέβασαν ρυθμό και ένα σουτ του Κατσαντώνη στο 69ολεπτό από εντός περιοχής δυσκόλεψε τον Ολιβέιρα που έστειλε σε κόρνερ ενώ στην συνέχεια της φάσης ο Ψύχας επιχείρησε το πλάσε αλλα η μπάλα πήγε κατευθείαν έξω.

Αρκετές μονομαχίες και πολλά λάθη είχε η συνέχεια του δευτέρου ημιχρόνου. Στο 86ο λεπτό ξανά απείλησε η ΑΕΛ με σουτ του Μορέιρα μετά από εκτέλεση φάουλ η μπάλα πέρασε λίγο έξω από την εστία του Σπόλιαριτς.

Αυτήν ήταν και η τελευταία φάση του παιγνιδιού με τις δύο ομάδες να μένουν στο 0-0.

Η ΤΑΥΤΟΤΗΤΑ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ

Καρμιώτισσα:  Σπόλιαριτς, Παντελή(Χαραλάμπους 79'), Μαλόνε, Αγγελή, Γκραντινάρου, Νεοφύτου, Ψύχας(Ουεσλάτι 70'), Ματθαίου(Θεοδώρου 59'), Ντούμπια(Κοβάσεβιτς 70'), Κατσταντώνης, Ρόσι(Τσουκαλάς 46').

Στον πάγκο: Αντός, Βιολάρης, Μιχαήλ, Τσουκαλάς, Θεοδώρου, Χαραλάμπους, Ταβελούδης, Κοβάσεβιτς, Ουεσλάτι, Αριστείδου, Πάβλοβιτς.

ΑΕΛ: Ολιβέιρα, Τζάλμα, Φραντζής, Μεντόγεβιτς, Συλβέστρος, Παπαφώτης, Σρνίτς(Μεντόσα 70'), Μορέιρα(Χριστοδούλου 90'), Κα(Μαρς 70'), Θεμιστοκλέους(Μακρής 64'), Μίντσεφ.

Στον πάγκο: Ανέστη,Μεντόσα, Μαρς, Μόρσει, Μακρής, Κολιάς, Νεοφύτου, Κανό, Χριστοδούλου, Γενεθλίου, Παναγή.