Πήρε το θρίλερ με buzzer beater Μιλίτσεβιτς!

Πήρε τεράστιο διπλό η ΑΕΚ και συνεχίζει την καταδίωξη του ΑΠΟΕΛ

Θεόδωρος Τσιολάκης

Τεράστιο διπλό πανηγύρισε η ΑΕΚ, επικρατώντας με 1-0 του Άρη στο στάδιο «Άλφαμέγα» με γκολ του Μιλίσεβιτς στο 90+6’. Ένα παιχνίδι που δεν είχε να επιδείξει και πολλά πράγματα μέχρι το 80’, όμως στο τελευταίο δεκάλεπτο, χάθηκαν δύο μεγάλες φάσεις, μία για κάθε ομάδα, πρώτα από τον Τρισκόφσκι στο 81’ με τον Άλβες να λέει όχι και μετά με τον Κακόριν στο 83’ σε κενή εστία να βρίσκει το δοκάρι. Ο Άρης σκόραρε στο 90+2’ όμως το γκολ ακυρώθηκε από το VAR ως οφσάιντ, με την ΑΕΚ τέσσερα λεπτά αργότερα να πετυχαίνει το νικητήριο τέρμα με τον Μιλίσεβιτς. Με αυτή τη νίκη η ομάδα του Μπεν Σιμόν ανέβηκε στους 65 βαθμούς στη 2η θέση, ένα βαθμό πίσω από την κορυφή, ενώ ο Άρης έμεινε στην 4η θέση στους 61 βαθμούς, χάνοντας όποιες ελπίδες υπήρχαν για κατάκτηση του τίτλου.

Α’ ημίχρονο

Στο πρώτο μέρος ο Άρης μπήκε κάπως καλύτερα με σκοπό να κρατήσει περισσότερο μπάλα, χωρίς να καταφέρει να απειλήσει την εστία του Πίριτς.

Την πρώτη καλή φάση στο ματς τη δημιούργησε η ΑΕΚ με τον Πονς στο 9ο λεπτό, ο οποίος έφυγε στην κόντρα, μπήκε εντός περιοχής, έκανε το πλασέ, όμως ο Βάνα Άλβες έδιωξε σε κόρνερ.

Δύο λεπτά μετά στο 11’ η ΑΕΚ σκόραρε με τον Ντιουνκού, όμως δόθηκε οφσάιντ στο ξεκίνημα της φάσης στον Φαράζ, απόφαση που επικυρώθηκε μετά από το VAR.

Στη συνέχεια ο ρυθμός του αγώνα δεν ήταν τόσο καλός, είχαμε αρκετές διακοπές στο παιχνίδι, με τις δύο ομάδες να μην καταφέρνουν να απειλήσουν.

Η επόμενη φάση ήταν στο 28ο λεπτό με ένα διαγώνιο σουτ του Νίκολιτς, που δεν ανησύχησε και ιδιαίτερα τον Πίριτς, καθώς μάζεψε εύκολα. Η ΑΕΚ απάντησε στο 35’ με ένα σουτ του Μιλίσεβιτς μετά από κόρνερ, όμως η μπάλα έφυγε έξω.

Μέχρι το τελευταίο σφύριγμα στο πρώτο μέρος δεν υπήρξε άλλη φάση έτσι οι δύο ομάδες πήγαν στα αποδυτήρια με το 0-0.

Β’ ημίχρονο

Στο δεύτερο μέρος ο Άρης μπήκε πολύ δυνατά και στο 46’ σκόραρε με τον Μπέγκτσον μετά από πάσα του Σάβο, όμως το γκολ ακυρώθηκε για οφσάιντ από το VAR στο ξεκίνημα της φάσης στον Σάβο.

Ο ρυθμός του αγώνα δεν ήταν καθόλου καλός, χωρίς να υπάρχουν αρκετές φάσεις, με την ΑΕΚ να απειλεί για πρώτη φορά στο 63’ μετά από απευθείας εκτέλεση φάουλ του Γκάμα, όμως έδιωξε ο Βάνα.

Από εκεί και πέρα οι δύο ομάδες παρουσίασαν πρόβλημα στη δημιουργία ευκαιριών, προσπαθώντας παράλληλα να μην ανοιχτούν και να δεχθούν γκολ.

Στα τελευταία δέκα λεπτά η ΑΕΚ ανέβηκε περισσότερο και στο 81’ έχασε την ευκαιρία του αγώνα με τον Τρισκόφσκι μετά από γύρισμα να κάνει το κοντινό πλασέ, όμως ο Βάνα Άλβες έκανε τεράστια απόκρουση.

Δύο λεπτά μετά ο Άρης έχασε το άχαστο με τον Κακόριν, ο οποίος βγήκε μόνος με τον Πίριτς, πέρασε τον κίπερ της ΑΕΚ, έκανε το πλασέ όμως βρήκε το οριζόντιο δοκάρι σε κενή εστία.

Στις καθυστερήσεις και οι δύο ομάδες προσπάθησαν για το γκολ, με τον Άρη στο 90+2’ να καταφέρνει να σκοράρει με τον Μπράουν, όμως το τέρμα ακυρώθηκε από το VAR για οφσάιντ στον Σάβο στο ξεκίνημα της φάσης.

Στην επόμενη φάση η ΑΕΚ στο 90+6’ μετά από φάουλ κατάφερε να σκοράρει, με τον Μιλίσεβιτς, ο οποίος τρύπωσε και έπιασε την κεφαλιά για να χαρίσει ένα τεράστιο διπλό στην ομάδα του.

Ο Άρης προσπάθησε μέχρι το 102ο λεπτό να σκοράρει, όμως η κεφαλιά του Μπέγτσον μετά από κόρνερ έφυγε έξω και έτσι η ΑΕΚ πήρε μία τεράστιας σημασίας νίκη για την μάχη του τίτλου.