Με εξάρα... έστειλε την ΑΕΖ στη Β’ (vid)

Ο Εθνικός επικράτησε με 6-2 της ΑΕΖ, με την ομάδα του Ζακακίου να υποβιβάζεται πλέον και μαθηματικά

Ο Εθνικός Άχνας επικράτησε με 6-2 της ΑΕΖ, στο πλαίσιο της 9ης αγωνιστικής των πλέι άουτ.

Αποτέλεσμα που στέλνει την ομάδα του Ζακακιου στην Β' κατηγορία.

Α΄ Ημίχρονο
Ο αγώνας ξεκίνησε με τον Εθνικό να είναι καλύτερος και να ψάχνει το γκολ. Η ομάδα της Άχνας είχε και δοκάρι στο 3ο λεπτό μέτα από κεφαλιά του Ιωαννίδη.

Ωστόσο, η ΑΕΖ κόντρα στην ροή του αγώνα μπήκε μπροστά στο σκορ στο 14ο λεπτό, με κοντινή προβολή του Σιφναίου, μετά από γύρισμα του Ματόγκο. Στην συνέχεια της αναμέτρησης το παιχνιδι ήταν ισορροπημένο.

Ο Εθνικός έφερε το παιχνίδι στα ίσα στο 28ο λεπτό με ωραίο πλασέ εντός περιοχής του Ντράζιτς, έπειτα από ωραία καθετή πασά από τον Ιωαννίδη. Μέτα την ισοφάριση η ΑΕΖ κράτησε μπάλα, χωρίς ωστόσο να είναι επικίνδυνη.

Στο 42ο λεπτό της αναμέτρησης ο Κωνσταντινίδης έδωσε πέναλτι για τον Εθνικό σε μαρκάρισμα του Ντιγκινί.

Ο VAR Τεχράνυ τον έστειλε στο on field review, αλλά ο Κωνσταντινίδης δεν άλλαξε την αρχική του άποψη.

Την εκτέλεση του πέναλτι ανέλαβε ο Μάριος Ηλία που ήταν εύστοχος και έφερε τούμπα το παιχνίδι για την ομάδα του.

Έτσι οι δύο ομάδες οδηγήθηκαν στα αποδυτήρια με το σκορ στο 2-1 υπερ των γηπεδούχων.

Β΄ Ημίχρονο

Ο Εθνικός μπήκε καλυτέρα και στην επανάληψη.

Στο 53ο λεπτό σκόραρε με τον Λίπσκι αλλά το γκολ δεν μέτρησε για οφσάιντ, σε κάτι που συμφώνησε και το VAR.

Ο Εθνικός έψαχνε συνεχώς ένα 3ο τέρμα αλλά μπροστά τις οι παίχτες του Εθνικού βρήκαν ένα πολύ καλό Μπέκερ που κρατούσε συνεχώς την ομάδα του στο παιχνιδι με τις επεμβάσεις του.

Στο 65ο λεπτό ο Ιωάννου έκανε τα τέρματα τις ομάδας του 3 με κεφαλιά από εκτέλεση κόρνερ.

Το γκολ ωστόσο δεν μέτρησε μέσο VAR για χέρι του Ιωάννου.

Ο Εθνικός πίεζε για να πετύχει και αλλά τέρματα. Ο Μπέκερ προσπαθούσε να κρατήσει την ομάδα του όσο πιο πολλά μπορούσε, ολοκλήρωσε τον αγωνα με 12 αποκρούσεις.

Στην συνέχεια ο αγώνας μας επιφύλασσέ πολλά τέρματα.

Ο Μάριος Ηλία στο 78ο λεπτό πέτυχε το 2ο δικο του και 3ο της ομάδας του.

Ο Καμπρέρα πέτυχε δύο τέρματα στο 87ο και στο 90+9.

Η ΑΕΖ μείωσε στο 90+5 με τον Ντιγκινί αλλά ο Εθνικός πέτυχε και αλλά τέρμα με τον Ριστέφσκι στο 90+7.

Έτσι το παιχνίδι τέλειωσε στο τελικο 6-2 για τον Εθνικό Άχνας.

Το 24sports σας φέρνει λεπτό προς λεπτό την εξέλιξη της αναμέτρησης αναμεσά στον Εθνικό Άχνας και την ΑΕΖ

Η ΤΑΥΤΟΤΗΤΑ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ:

Εθνικός Άχνας : Παναγή, Νικολάου,(72. Ντράζιτς ) Περατικός, Αρτυματάς, Μπίκερ, Ιωάννου, ( 79. Κ. Η΄λία) Λίπσκι, Ντε Ιριόντο,(46. Σπιρόφκσι) Ντράζιτς, (72. Μεσκίτα) Μ. Ηλία, Ιωαννίδης(75. Καμπρέρα)

AEΖ : Μπέκερ, Ελευθερίου, Χρίστου, Ε. Αντωνίου,( 69. Αρτζούμα ) Χριστοφή, Ρόχα, Ματόγκο, ( 69.Γιουσούφ) Ιωσηφίδης, (69. Χ. Αντωνίου) Σλόγκαρ, (89. Ρουίθ ) Σιφνέος,(81. Χαραλάμπους) Ντιγκινί

Διαιτητής: Κωνσταντινίδης Αντώνης

VAR: Τεχράνυ Ανδρέας

Σκόρερ: 28. Ντράζιτς, 45+2. , 78. Μ. Ηλία (Π), 88. ,90+9 Καμπρέρα, 90+7.Ριστέφσκι   / 14. Σιφνέος, 90+5 Ντιγκινί

Κίτρινες: Ντε Ιριόντο, Μπίκερ, / Ματόγκο,

Κόκκινες: - / -