Οριστική διακοπή στο Άγιαξ-Φέγενορντ μετά από ρίψη φωτοβολίδων! (vid)

Χάος στη «Γιόχαν Κρόιφ Αρένα»

Θλιβερά γεγονότα στο Klassieker ανάμεσα στον Άγιαξ και τη Φέγενορντ και οριστική διακοπή!

Η αντίπαλος της ΑΕΚ στο Europa League ήταν απογοητευτική στο πρώτο μέρος, αφού βρέθηκε πίσω στο σκορ με 3-0 εντός έδρας και στο 55ο λεπτό ήρθε η διακοπή για τρίτη φορά λόγω νέας ρίψης φωτοβολίδων από οπαδούς του «Αίαντα», με αποτέλεσμα ο διαιτητής να μην έχει άλλη επιλογή από το άδοξο τέλος του αγώνα.

Αρχικά, η αναμέτρηση σταμάτησε μετά τα δυο γκολ του Σαντιάγκο Χιμένες στο 9' και στο 18', με τους οπαδούς του Άγιαξ να πετούν αντικείμενα και η πρώτη διακοπή διήρκησε για περίπου οκτώ λεπτά.

Στη συνέχεια, ο αγώνας συνεχίστηκε και η Φέγενορντ που κυριαρχούσε σημείωσε και τρίτο τέρμα με τον Ιγκόρ Παϊσάο, γεγονός που έφερε το απόλυτος χάος στις κερκίδες, με τους οπαδούς του Άγιαξ να πετούν φωτοβολίδες στον αγωνιστικό χώρο. Η δεύτερη διακοπή διήρκησε 15 λεπτά και παρά τις ένταση των επεισοδίων, ο αγώνας άρχισε ξανά.

Ωστόσο, στο 55' έπεσαν για δεύτερη φορά φωτοβολίδες και αντικείμενα, μια εξέλιξη που βάσει ολλανδικού κανονισμού σημαίνει αυτόματη οριστική διακοπή, εκτός αν δεν προκύπτει θέμα ασφάλειας. Ο διαιτητής του ντέρμπι ήρθε σε επικοινωνία με την Ομοσπονδία και τις δυο ομάδες, με αποτέλεσμα να αποφασίσει λίγα λεπτά αργότερα την οριστική διακοπή της αναμέτρησης.

Ευρώπη: Τελευταία Ενημέρωση