Σήκωσε το 25ο πρωτάθλημα της ιστορίας της η Αϊντχόφεν!

Ρίχνοντας τεσσάρα της Σπάρτα Ρότερνταμ

Ήταν δίκαιο και έγινε πράξη! Η Αϊντχόφεν σήκωσε το 25ο πρωτάθλημα της ιστορίας της και το έκανε με τον καλύτερο δυνατό τρόπο, αφού επικράτησε με το εμφατικό 4-2 της Σπάρτα Ρότερνταμ και κλείδωσε την κατάκτηση του τίτλου.

To πάρτι στις κερκίδες του «Φίλιπς Στάντιον» είχε ξεκινήσει από νωρίς, με τον κόσμο να τραγουδά για την αγαπημένη του ομάδα. Και το πάρτι συνεχίστηκε και μέσα στο γήπεδο.

Παρότι ο Μετίνιο στο 8’ πάγωσε τους γηπεδούχους, το αυτογκόλ του Μπακαρί και το τέρμα του Μπακαγιόκο έφεραν τούμπα το σκορ στο 26’. Παρόλα αυτά, τρία λεπτά αργότερα το αυτογκόλ του Μποσάλι έφερε το 2-2 που ήταν και το αποτέλεσμα του ημιχρόνου.

Ο Μποσάλι πήρε το αίμα του πίσω δίνοντας ξανά το προβάδισμα στην Αϊντχόφεν, με τον Πέπι στο 78ο λεπτό να βάζει το κερασάκι στην τούρτα και να δίνει το έναυσμα για ξέφρενους πανηγυρισμούς σε χορτάρι και κερκίδα.

Η Αϊντχόφεν πραγματοποιεί μια αδιανόητη σεζόν, έχοντας μόλις μία ήττα. Σκόραρε 107 φορές μέχρι σήμερα, έχει δεχτεί μόλις 19 και μετράει 18 clean sheets, με την πορεία της να είναι ονειρική!

Ευρώπη: Τελευταία Ενημέρωση