Κλείδωσε την πρόκριση η Ρεν και… έφτιαξε Παναθηναϊκό

Η βαθμολογία στον όμιλο

Καθάρισε την πρόκριση η Ρεν και… έφτιαξε τον Παναθηναϊκό! Ο γαλλικός σύλλογος επικράτησε 2-0 της Μακάμπι Χάιφα, έφτασε τους 12 βαθμούς και τσέκαρε το εισιτήριο για την επόμενη φάση, αφήνοντας την ίδια ώρα τους Ισραηλινούς στον έναν βαθμό και στην τελευταία θέση.

Ένα αποτέλεσμα που βολεύει την ομάδα του Ιβάν Γιοβάνοβιτς, αφού διατηρεί την απόσταση των τριών βαθμών από την Μακάμπι ενόψει και της μεταξύ τους μάχης των δύο ομάδων στην τελευταία αγωνιστική των ομίλων.

Η βαθμολογία:

Η Ρεν μπήκε καλύτερα στο ματς, με τον Τεριέ στο 29ο λεπτό να ανοίγει το σκορ. Στην συνέχεια του αγώνα, η γαλλική ομάδα ήταν πιο απειλητική, με τη Μακάμπι Χάιφα να μην έχει φανεί ιδιαίτερα.

Και στο δεύτερο ημίχρονο οι Γάλλοι μπήκαν δυνατά, με τον Γκουϊρί στο 48’ να διπλασιάζει τα τέρματα για τη Ρεν, ενώ ο ίδιος παίκτης στο 57’ έφτασε μια ανάσα από το τρίτο γκολ αλλά η μπάλα σταμάτησε στο δοκάρι της αντίπαλης εστίας.

Η Μακάμπι ούτε στην συνέχεια του αγώνα μπορούσαν να αντιδράσει και να απειλήσει, με τον Ρίντερ στο 90+3' να βάζει το κερασάκι στην τούρτα για το τελικό 3-0!

Europa League: Τελευταία Ενημέρωση