«Ερυθρόλευκο» διπλό… στην Πάφο (vid)

Η Νέα Σαλαμίνα κέρδισε εκτός έδρας την Καρμιώτισσα με 3-1

Η Νέα Σαλαμίνα επικράτησε με 3-1 της Καρμιώτισσας εκτός εδρας στο πλαίσιο της 13ης Αγωνιστικής των πλέι αουτ. Σκόρερ στην αναμέτρηση ήταν για την ομάδα της Αμμοχώστου οι Νάρσινγκ (1’), Φράγκος (19’) και Σπυριδάκης (62’). Για την Καρμιώτισσα μείωσε προσωρινά ο Κατσαντώνης (27’).

Α΄ Ημίχρονο

Ο αγώνας ξεκίνησε με γκολ από τα αποδυτήρια για την Νέα Σαλαμίνα, η οποία σκόραρε μόλις στο 1ο λεπτό με τον Νάρσινγκ.

Ο Μιγκελίτο την ασίστ, με τον Ολλανδό να τελειώνει υποδειγματικά την φάση εντός περιοχής.

Η ομάδα της Αμμοχώστου διπλασίασε τα τέρματα της με τον Φράγκο, με κοντινή προβολή και έπειτα από ασίστ του Μιγκελίτο.

Η γηπεδούχος ομάδα χωρίς να δημιουργήσει και να φτιάξει φάσεις ευτύχησε να μειώσει στο σκορ με τον Κατσαντώνη.

Ο Κύπριος φορ πρόλαβε την άστοχη έξοδο του νεαρού Καλανίδη και έτσι με το κεφάλι μείωσε στο σκορ. Η μπάλα κτύπησε πρώτα στο δοκάρι και μετά κατέληξε στα δίχτυα.

Στο 40ο λεπτό η Νέα Σαλαμίνα έχασε μεγάλη διπλή ευκαιρία για να κάνει τα τέρματα της τρία.

Αρχικά ο Κονέ σημάδεψε το δοκάρι με κεφαλιά, μετά από εκτέλεση κόρνερ, ενώ στην πορεία ο Βιολάρης απόκρουσε στο σουτ του Σπυριδάκη.

Το 2-1 υπέρ των «ερυθρολεύκων» ήταν το αποτέλεσμα του πρώτου μέρους.

Β΄ Ημίχρονο

Η επανάληψη ξεκίνησε με ευκαιρίες για τις δύο ομάδες, αλλά οι νεαροί τερματοφύλακες κράτησαν το σκορ όπως είχε.

Στην συνέχεια, η Νέα Σαλαμίνα έκανε τα τέρματα της τρία στο 62ο λεπτό από κεφαλιά του Σπυριδάκη, μετά από εκτέλεση κόρνερ. Ακολούθως η αναμέτρηση ήταν ισορροπημένη όπως πριν το 3ο τέρμα της Νέας Σαλαμίνας.

Η φιλοξενουμένη ομάδα έλεγχε την αναμέτρηση και κέρδισε εν τέλει με 3-1.

<iframe width="100%" height="550" src="https://www.youtube.com/embed/ATlSBoXAG58" title="ΚΑΡΜΙΩΤΙΣΣΑ - ΝΕΑ ΣΑΛΑΜΙΝΑ 1-3 Highlights (7-5-2024)" frameborder="0" allow="accelerometer; autoplay; clipboard-write; encrypted-media; gyroscope; picture-in-picture; web-share" referrerpolicy="strict-origin-when-cross-origin" allowfullscreen></iframe>

Η ΤΑΥΤΟΤΗΤΑ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ:

Καρμιώτισσα : Βιολάρης, Μιχαήλ, ( 83. Μελετίου) Παντελή, Τσουκαλάς, Χαραλάμπους,( 61. Ρόσι ) Γκραντινάρου,(83. Ευρυπίδου) Γκριμπάκιν, Κατσαντώνης, Ματθαίου,(61. Θεοδώρου ) Πάουλαβετς, Ψύχας.(61. Ντούμπια)

Στον πάγκο: Σπόλιαριτς, Άντος, Μελετίου, Μαλόνε, Ντούμπια, Θεοδώρου, Ρόσι, Σπανός, Ευρυπίδου, Κοβάσεβιτς, Ουεσλάτι, Αριστείδου.

Νέα Σαλαμίνα : Καλανίδης, Σεργίου, Νάρσινγκ, Μιγκελίτο, Κονέ,( 68. Παπαγεωργίου) Σπυριδάκης,(62. Μαυρουδής) Φράγκος,(82. Κοντόπουλος) Οφόρι,(68. ΄Λέουκο)  Βίκτωρος, Ντιακιτέ, Κατσιάρης.(58 Καρλίτος)

Στον πάγκο: Μελίσσας, Ντάτκοβιτς, Κουζμάνοβιτς, Κουμούρης, Καρλίτος, Παπαγεωργίου, Λέουκο, Χριστοδούλου, Γκουανίνι, Γιάνγκα, Κοντόπουλος, Μαυρουδής.

Διαιτητής: Κουμή Δημήτρης
VAR: Σταύρου Ζωή
Σκόρερ: 27. Κατσαντώνης, / 1. Νάρσινγκ, 19. Φράγκος, 63. Σπυριδάκης
Κίτρινες: - / -