Απόδραση τίτλου από το Ούντινε στο 95' με λυτρωτή Φρατέζι για την Ίντερ!

Μετράει αντίστροφα για το scudetto η Ίντερ

Ετοιμάζεται για φιέστα η Ίντερ των ανατροπών! Η ομάδα του Σιμόνε Ιντσάγκι, τα βρήκε σκούρα στο «Φρίουλι» απέναντι στην εξαιρετική Ουντινέζε, που προηγήθηκε, όμως με μια εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Τσαλχάνογλου στο 55' και το buzzer beater του Φρατέζι, πανηγύρισε σπουδαίο τρίποντο στην 31η αγωνιστική της Serie A και θέλει πλέον μόλις τέσσερις βαθμούς για να πανηγυρίσει το 20ο scudetto!

Στο αγωνιστικό κομμάτι η Ίντερ ήταν εκείνη που πίεσε και κατέγραψε την πρώτη του τελική στο 7' με τον Μαρτίνες να στέλνει με κεφαλιά την μπάλα άουτ. Στο 13' η Ουντινέζε απάντησε στις ευκαιρίες με τον Περέιρα να γίνεται κάτοχος της μπάλας και να απειλεί με ένα μακρινό σουτ το οποίο πέρασε εκτός, ενώ οκτώ λεπτά αργότερα το σουτ του Τσαλχάνογλου απομακρύνθηκε από τον Οκόγε.

Οι «νερατζούρι» επέμειναν κυνηγώντας το γκολ που θα τους έβαζε μπροστά στο σκορ με τον Πέρες και τον Οκόγε να βάζουν στοπ σε επικίνδυνα σουτ των Τσαλχάνογλου και Τιράμ.

Στο 40' ωστόσο η Ουντινέζε ήταν εκείνη που πήρε κεφάλι στο σκορ. Ήταν μια όμορφη αντεπίθεση με τον Σάμαρτζιτς να βγαίνει από τα δεξιά και να συγκλίνει προς τα μέσα, επιχειρώντας με το δεξί μια σέντρα-σουτ η οποία κόντραρε και κατέληξε στα δίχτυα του Ζόμερ για το 1-0 του πρώτου μέρους.

H Ίντερ μπήκε αποφασισμένη να γυρίσει το ματς στο δεύτερο μέρος. Στο 48' το γκολ του Κάρλος Αουγκούστο ακυρώθηκε μέσω VAR ως οφσάιντ, ωστόσο επτά λεπτά αργότερα η ομάδα του Ιντζάγκι, κατάφερε να φέρει το ματς στα ίσα.

Από σέντρα που έγινε από τα αριστερά, ο Τιράμ πήγε για την κεφαλιά με τον Οκόγε να κάνει αντικανονικό μαρκάρισμα πέφτοντας πάνω στον επιθετικό της Ίντερ με τον Πιτσινίνι να καταλογίζει πέναλτι. Την εκτέλεση ανέλαβε ο Τσαλχάνογλου ο οποίος ψύχραιμα έστειλε την μπάλα στα δίχτυα για το 1-1.

Λίγα λεπτά αργότερα και συγκεκριμένα στο 64' η Ουντινέζε πλησίασε σε νέο προβάδισμα. Εξαιρετική αντεπίθεση με τον Καμαρά να ανεβαίνει από τα αριστερά και να επιχειρεί τη σέντρα, όμως ο Μκιταριάν έβαλε σωτήρια προβολή πριν ο Τοβέν σπρώξει την μπάλα στα δίχτυα.

Το ματς κυλούσε χωρίς κάποια ιδιαίτερα επικίνδυνη φάση μέχρι την στιγμή που ήρθε το πέμπτο λεπτό των καθυστερήσεων. Η ομάδα του Ιντζάγκι βρέθηκε στην επίθεση με τον Λαουτάρο Μαρτίνες να κάνει ένα δυνατό σουτ, η μπάλα χτύπησε το δοκάρι, όμως στην επαναφορά ο Φρατέζι έγινε για δεύτερη φορά φέτος, ο ήρωας της Ίντερ πλασάροντας στην ανυπεράσπιστη εστία για το τελικό 1-2!