Πρώτο βήμα για Ίντερ με... εξιλέωση Αρναούτοβιτς!

Ήταν εκείνος που χάρισε τη νίκη (1-0) στην ανώτερη Ίντερ, που πήρε προβάδισμα πρόκρισης

Το ζευγάρι της Ίντερ με την Ατλέτικο ήταν εξ ορισμού ένα από τα πιο αμφίρροπα στη φάση των "16" του Champions League λόγω της εξαιρετικής κατάστασης στην οποία βρίσκονται οι δύο ομάδες αλλα και του σκληρού μετάλλο που διαθέτουν (ελέω και των δύο προπονητών τους) και στην πρώτη τους μάχη στο "Τζουζέπε Μεάτσα" επιβεβαίωσαν πλήρως τα παραπάνω.

Και αυτό γιατί πήραν μέρος σε μία συναρπαστική... κυνομαχία από το πρώτο μέχρι το τελευταίο λεπτό, με την ομάδα του Σιμόνε Ιντζάγκι να έχει πάντως το μομέντουμ στο δεύτερο μέρος έναντι εκείνης του Ντιέγκο Σιμεόνε και να επιβραβεύεται στο 79ο λεπτό με τον Μάρκο Αρναούτοβιτς να βγάζει από πάνω του τον μανδύα του μοιραίου που πήγε ο ίδιος να φορέσει στον εαυτό του με τις 3 ευκαιρίες που είχε σπαταλήσει, για να φορέσει εκείνον του λυτρωτή, γράφοντας το τελικό 1-0 για τους νερατζούρι.

Το ματς:

Οι «νερατζούρι» μπήκαν με επιθετικές διαθέσεις στην αναμέτρηση, με τους φιλοξενούμενους να έχουν κυρίως αμυντικούς προσανατολισμούς.

Βέβαια, η πρώτη στιγμή άνηκε στην Ατλέτικο με την προσπάθεια σε δύο χρόνους από τον Λίνο στο 11'. Στο 14' οι γηπεδούχοι διαμαρτυρήθηκαν για πέναλτι, αλλά, όπως φάνηκε και στο ριπλέι, το χέρι του Μολίνα ήταν, έστω και οριακά, σε φυσική θέση.

Σε κάθε περίπτωση το παιχνίδι κυλούσε χωρίς ιδιαίτερο τέμπο. Κάτι που άρχιζε να αλλάζει στο τελευταίο τέταρτο του πρώτου μέρους. Και αυτό διότι η Ίντερ αύξησε την πίεσή της, αξιοποιώντας και τα λάθη των αντιπάλων της. Η ομάδα του Σιμόνε Ιντζάγκι χτυπούσε κυρίως μέσω αντεπιθέσεων, όπως στο 38' με τον Λαουτάρο και στο 43' με τον Τουράμ, ενώ νωρίτερα (37') ο Όμπλακ μπλόκαρε την κεφαλιά του Λαουτάρο.

Το δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε με μία αναγκαστική αλλαγή για κάθε ομάδα, με τον Αρναούτοβιτς να περνά αντί του Τουράμ για την Ίντερ και τον Σάβιτς αντί του Χιμένες για την Ατλέτικο.

Η Ίντερ ξεκίνησε το δεύτερο ημίχρονο όπως τελείωσε το πρώτο. Μάλιστα, οι ευκαιρίες που δημιούργησε ήταν ακόμα πιο σημαντικές, με τις πρώτες να έχουν ως… αρνητικό πρωταγωνιστή τον νεοεισελθόντα Αρναούτοβιτς. Ο Αυστριακός άσος αστόχησε τόσο στο 49' με προβολή, όσο και στο 63' βγαίνοντας ολομόναχος σε πλεονεκτικό σημείο ύστερα από ωραίο «1-2» με τον Λαουτάρο. Ενδιάμεσα, στο 55', η Ατλέτικο απείλησε με τον Ερμόσο.

Εντέλει, ο Αρναούτοβιτς… εξιλεώθηκε στο 79': Ακόμα ένα λάθος από την άμυνα της Ατλέτικο, ο Λαουτάρο βγήκε στην αντεπίθεση, σούταρε, με τον Όμπλακ να αποκρούει. Ο 34χρονος φορ πήρε το «ριμπάουντ» και σκόραρε με διαγώνιο πλασέ, παίρνοντας το αίμα του πίσω για τις προηγούμενες χαμένες ευκαιρίες.

Στα εναπομείναντα λεπτά η Ατλέτικο προσπάθησε να αντιδράσει, έχοντας μάλιστα καλές στιγμές, όπως η κεφαλιά του Μοράτα στο 88'. Και αφού δεν βρήκε ούτε η Ίντερ το δεύτερο γκολ, το 1-0 να παραμένει μέχρι το φινάλε.