Έριξε τεσσάρα στην Σαλερνιτάνα με ιστορικό Λαουτάρο

Δεν χάνει αυτό το σκουντέτο η Ίντερ!

Γράφει ιστορία ο Λαουτάρο Μαρτίνες και η Ίντερ είναι… αγκαλιά με το σκουντέτο!

Η εντυπωσιακή ομάδα του Σιμόνε Ιντζάγκι διέλυσε με 4-0 την Σαλερνιτάνα, με το τελικό σκορ να μοιάζει φτωχό για τους νερατζούρι, οι οποίοι παίζουν εκπληκτικό ποδόσφαιρο και πλέον ετοιμάζονται για την πρώτη μάχη με την Ατλέτικο Μαδρίτης.

Ο Αργεντινός άσος της Ίντερ βρήκε δίχτυα απέναντι στη Σαλερνιτάνα και πέτυχε ιστορικές επιδόσεις με τα νερατζούρο, όντας πλέον ο 8ος σκόρερ στην ιστορία του συλλόγου!

Πολύ δυναμικά μπήκαν οι γηπεδούχοι στο ματς με τον Τιράμ στο 17ο λεπτό να ανοίγει το σκορ. Δυο λεπτά πέρασαν και η Ίντερ το έκανε ξανά με τον Λαουτάρο να δίνει αέρα δυο τερμάτων και το Τζουζέπε Μεάτσα να… φλέγεται! Πριν τα γκολ, είχαν προλάβει να πετύχουν δύο φορές και το δοκάρι!

Η Σαλερνιτάνα δεν μπορούσε να αντιδράσει ιδιαίτερα, με τον Ντάμφρις στο 40’ να γράφει το 3-0 και να στέλνει την Ίντερ στα αποδυτήρια με ισχυρό προβάδισμα. Το εκπληκτικό είναι πως στο ημίχρονο οι τελικές ήταν 16-0, τα κόρνερ 9-0, η κατοχή 77%-23% και οι πάσες 349-84.

Ο Ιντζάγκι στο δεύτερο ημίχρονο έκανε κάποιες αλλαγές για να ξεκουράσει κάποιους παίκτες και να δώσει χρόνο σε άλλους, ενόψει και της μάχης με τους Μαδριλένους. Η Σαλερνιτάνα δεν έβγαινε μπροστά καθόλου, είχε μόλις μία τελική στο 90λεπτο και αυτή κάκιστη με τον Καντρέβα στο 58' και απλώς προσπαθούσαν να κρατήσουν το σκορ σε όσο το δυνατόν χαμηλότερα επίπεδα.

Τα λεπτά κυλούσαν οι «νερατζούρι» συνέχιζαν να δημιουργούν τη μία τελική μετά την άλλη και στην... τελευταία τους, την 26η, βρήκαν και τέταρτη φορά δίχτυα, με τον Αρναούτοβιτς να διαμορφώνει το τελικό 4-0 στο 90ο λεπτό, κρατώντας τη Σαλερνιτάνα στο βυθό!