Συνεχίζει... αλάνθαστος ο ΑΠΟΕΛ

Τέσσερεις νίκες σε ισάριθμους αγώνες

Με νίκη για τον ΑΠΟΕΛ, ολοκληρώθηκε η 5η αγωνιστική για την 1η φάση του πρωταθλήματος ΟΠΑΠ της Basket League, καθώς οι γαλαζοκίτρινοι κέρδισαν την ΕΘΑ και έτσι, έφθασαν στις τέσσερεις νίκες σε ισάριθμους αγώνες.

Ο ΑΠΟΕΛ έφθασε στη νίκη κερδίζοντας την αναμέτρηση με 77-66, έχοντας για κορυφαίο τον Grace (11 πόντοι, 1/2 βολές, 2/3 δίποντα, 2/4 τρίποντα, 9 ριμπάουντ).

Ενδιαφέρουσα η διακύμανση στο πρώτο κομμάτι της αναμέτρησης, καθώς το δυνατό ξεκίνημα για τον ΑΠΟΕΛ, του απέφερε προβάδισμα με 7-0. Όμως η απάντηση της ΕΘΑ, ήταν ένα σερί 10-1, που την έφερε μπροστά με 10-8 και από το σημείο εκείνο, ως και την ολοκλήρωση της 1ης περιόδου, οι δυο ομάδες, σχεδόν συμβάδιζαν στο σκορ και στο 10`, η ΕΘΑ ήταν μπροστά με 18-16.

Στη 2η περίοδο η εικόνα ήταν διαφορετική. Ο ΑΠΟΕΛ, επιβάλλοντας έναν γρήγορο ρυθμό στο παιχνίδι, ήταν αρκετά εύστοχο, προβληματίζοντας την άμυνα της ΕΘΑ. Παρότι η ομάδα της Έγκωμης είχε προηγηθεί με 22-19 στις αρχές, στη συνέχεια ο ΑΠΟΕΛ πέρασε μπροστά και λίγο πριν το τέλος του ημιχρόνου, ανέβασε τη διαφορά στο +12 (42-30), για να προηγηθεί στο τέλος του ημιχρόνου με 44-33.

Σε αργούς ρυθμούς κυμάνθηκε το τρίτο κομμάτι της αναμέτρησης, κάτι όμως που πιο πολύ, βοηθούσε τους γηπεδούχους, οι οποίοι κρατούσαν μιαν σταθερή διαφορά πάνω από το +10, διαφορά όμως, της οποίας την τιμή, είχαν ανεβάσει στο +17 (53-36), λίγο πριν το 25`.

Ωστόσο με 10-2 σερί, η ΕΘΑ αντέδρασε και μείωσε σε 55-46, για να αποκτήσει εκ νέου ενδιαφέρον το παιχνίδι, πόσο μάλλον όταν στο τέλος της 3ης περιόδου, η ομάδα της Έγκωμης, έριξε τη διαφορά στο -5, όταν το σκορ πήγε στο 61-56.

Από μόλις ένα καλάθι σημείωσαν οι δυο ομάδες στα 3 πρώτα λεπτά της 4ης περιόδου, ενδεικτικό της αγωνίας που είχε πλέον δημιουργηθεί.

Λίγο πριν το 36` η διαφορά μειώθηκε στους 4 πόντους (67-63), σκορ που παρέμεινε χωρίς μεταβολή για τα επόμενα δυο περίπου λεπτά. Όμως λίγο πριν το 38`, η διαφορά ανέβηκε στο +7 (70-63) για τον ΑΠΟΕΛ, που ήταν πλέον κοντά στη νίκη, την οποία πήρε τελικά με σκορ 77-66.

ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 16-18, 44-33, 61-56, 77-66.

ΑΠΟΕΛ (Γιάννης Δάμαλης): Jacobs 19 (2), Γεωργακούδης 2, Σολομού 7, Grace 11 (2), Mckinnis 8, Blackmon 12, Γιανναράς 9 (3), Κοιλαράς, Παπαμιχαήλ 9 (3), Πυρίλλης.

ΕΘΑ (Κυριάκος Γιαγκουλής): Χ`Κώστας 2, Hightower 2, Νεοφύτου 4, Reed 26 (7), Stevenson 9, Clemons 15, Φαρίσογλου 5 (1), Κωνσταντίνου, Κυριακίδης 3 (1).