Μπάσκετ: «Βόμβα» ΠΑΕΕΚ κτύπησε το ΑΠΟΕΛ

Η έκπληξη της αγωνιστικής

Με νικήτρια την ΠΑΕΕΚ, επί του ΑΠΟΕΛ Περεστρόικα, τελείωσε η εναρκτήρια αναμέτρηση για τη 17η αγωνιστική, στην 1η φάση της OΠAΠ Basket League.

Στην κοινή έδρα των δυο ομάδων, το Λευκόθεο, όπου η ΠΑΕΕΚ ήταν τυπικά γηπεδούχος, η ομάδα της Κερύνειας, σημείωσε την 6η φετινή της νίκη (4η ήττα για τον ΑΠΟΕΛ), καθώς κέρδισε το παιχνίδι με 106-95.

Στο ημίχρονο, ο ΑΠΟΕΛ είχε προηγηθεί με 50-48.

Κορυφαίοι για την ΠΑΕΕΚ ήταν οι τρεις Αμερικανοί της παίκτες, Ikpe, Day, Sanders, που σημείωσαν συνολικό βαθμό απόδοσης, 27.

Μετά από το αρχικό προβάδισμα που πήρε η ΠΑΕΕΚ (6-2), στη συνέχεια ο ΑΠΟΕΛ, βρίσκοντας λύσεις, προσπέρασε με 12-9.

Ήταν γρήγορος ο ρυθμός στο ξεκίνημα και αυτή η εικόνα συνεχίστηκε σε όλη την 1η περίοδο. Ενώ λοιπόν στο 7`, ο ΑΠΟΕΛ προηγήθηκε με 19-12, ακολούθησε ένα 14-4 σερί για την ΠΑΕΕΚ, που της απέφερε προβάδισμα με 26-23, λίγο πριν το τέλος του ημιχρόνου, σημείο στο οποίο η ομάδα της Κερύνειας προηγήθηκε με 26-25, μετά από μιαν ενδιαφέρουσα 1η περίοδο.

Στο ξεκίνημα της 2ης περιόδου, η ΠΑΕΕΚ προηγήθηκε με 32-28 και στη συνέχεια διατηρούσε ένα ελαφρύ, αλλά σταθερό προβάδισμα, αλλά λίγο πριν το 15`, ο ΑΠΟΕΛ προσπέρασε με 39-37, σε ένα συνεχή γρήγορο ρυθμό. Από το σημείο εκείνο, το προβάδισμα άλλαζε συνέχεια κάτοχο, καθώς και οι δυο ομάδες εύρισκαν με ευκολία το αντίπαλο δίκτυ.

Η εικόνα αυτή, κράτησε ως και την ολοκλήρωση της 2ης περιόδου και στο χρονικό αυτό σημείο, ο ΑΠΟΕΛ προηγήθηκε με 50-48.

Καλύτερο ξεκίνημα για την ΠΑΕΕΚ, στην αρχή της 3ης περιόδου, καθώς η ομάδα της Κερύνειας προηγήθηκε με 56-52, αλλά στη συνέχεια ο ΑΠΟΕΛ προσπέρασε με 58-56 και ενώ το παιχνίδι είχε πιο αργό ρυθμό στα χρονικά αυτά σημεία.

Ωστόσο ο γρήγορος ρυθμός επανήλθε στη συνέχεια και με την ΠΑΕΕΚ να αποκτά εν νέου το προβάδισμα με 61-58, σε ένα παιχνίδι όπου το ενδιαφέρον παρέμενε αμείωτο.

Στη συνέχεια όμως η ΠΑΕΕΚ, επιβάλλοντας έναν γρήγορο ρυθμό και με αρκετή ευστοχία στις προσπάθειες της και με τον Day να σκοράρει συνεχώς, απέκτησε προβάδισμα με 77-66, στη λήξη της 3ης περιόδου.

Στην αρχή της 4ης περιόδου, η ΠΑΕΕΚ προηγήθηκε με 80-66, ενώ λίγο μετά το προβάδισμα της ανέβηκε στο +18, το σκορ πήγε στο 88-70, με τον Ιερωνυμίδη να δίνει συνέχεια σκορ στην ομάδα του.

Πλέον και το χρονόμετρο ήταν σύμμαχος για την ΠΑΕΕΚ, τη στιγμή που ο ΑΠΟΕΛ, αναζητούσε λύσεις και στις δυο πλευρές του γηπέδου.

Όταν λίγο μετά το 35`, η διαφορά είχε ανέβει στο +22 (94-72), πάντα για την ΠΑΕΕΚ, ουσιαστικά όλα είχαν κριθεί στο χρονικό εκείνο σημείο. Στα τελικά σημεία της αναμέτρησης, ο ΑΠΟΕΛ έριξε τη διαφορά, αλλά η ΠΑΕΕΚ πήρε τη νίκη με 106-95.

ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 26-25, 48-50, 77-66, 106-95.

ΠΑΕΕΚ (Ευριπίδης Ανδρέου): Ikpe 20 (1), Day 32 (4), Sanders 19 (5), Ανδρέου 10 (2), Ιερωνυμίδης 23 (4), Κάκκουρας, Παφίτης, Βασιλείου 2.

ΑΠΟΕΛ Περεστρόικα (Γιάννης Δαμαλής): Jacobs 15 (2), Γεωργακούδης 9 (2), Σολωμού 8, Grace 4, Nottage 6, Σοφοκλέους, Blackmon 21 (2), Γιανναράς 19 (5), Κοιλαράς 11 (3), Παπαμιχαήλ, Πυρίλλης 2, Ουάτς.