Άνετο διπλό για τον ΑΠΟΕΛ

Επικράτησε 92-68 της ΕΝΠ

Την εκτός έδρας νίκη πέτυχε ο ΑΠΟΕΛ επί της Ένωσης, επικρατώντας με 92-68 Mckinnis να είναι MVP του αγώνα με 25 πόντους και 14 ριμπάουντ.

O ΑΠΟΕΛ μπήκε δυνατά στο παρκέ και προηγήθηκε με 12-0 στο πρώτο τρίλεπτο. Η ένωση είωσε σε 12-3 με το τρίποντο του Παναγιώτου στο 4’, και δύο λεπτά αργότερα το τρίποντο του Henderson μείωσε ξανά το σκορ για τους γηπεδούχους σε 18-7. Οι «γαλαζοκίτρινοι» ήταν πιο επιθετικοί και ανέβασαν τη διαφορά στο +16 στο 7’, ενώ το πρώτο δεκάλεπτο έκλεισε με σκορ 14-33.

Στη δεύτερη περίοδο οι φιλοξενούμενοι συνέχισαν να αυξάνουν τη διαφορά και ο Σολωμού διαμόρφωσε το 39-18 στο 13’, ενώ ο Mckinnis ευστόχησε σε βολές στο 14’ για το +25 (43-18). Οι ομάδα της Λευκωσίας έβαλε γερά θεμέλια από το πρώτο ημίχρονο που έληξε στο 27-55.

Οι γηπεδούχοι προσπάθησαν να μειώσουν τη διαφορά και με το τρίποντο του Arram στο 24’ έκαναν το 30-61. Με τον Γιανναρά να ευστοχεί στους 3 πόντους στο 27’ να κάνει το 71-38, η διαφορά ανέβηκε στο +33. Οι καλαθοσφαιριστές του Δαμαλή έλεγχαν τον αγώνα μέχρι το τέλος της αναμέτρησης, και πήραν το ροζ φύλλο αγώνος με 92-68.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 14-33, 27-55, 51-75, 68-92

ΕΝΠ (Παναγιώτης Τρισόκας): Arram 22 (1), Cheeseman 12, Χαραλάμπους 3 (1), Παναγιώτου 3 (1), Robertson 6, Henderson 13 (3), Παπαγεωργίου, Αλεξάνδρου 9, Δ. Χ` Κωνσταντής, Mikheev, Κ. Χ` Κωνσταντής.

ΑΠΟΕΛ (Γιάννης Δαμαλής): Jacobs 18 (2), Γεωργακούδης, Σολωμού 4, Grace 13 (3), Mckinnis 15, Blackmon 10 (1), Παπαμιχαήλ 2, Γιανναράς 12 (2), Κοιλαράς, Πυρίλλης 2, Watts 6