ΟΠΑΠ Basket League: Έφυγε με το «διπλό» από την Πάφο, ο ΑΠΟΕΛ Περεστρόικα

Επικρατώντας του ΑΠΟΠ με 60-71

Με το διπλό έφυγε από την Πάφο ο ΑΠΟΕΛ Περεστρόικα, επικρατώντας του ΑΠΟΠ με 60-71. Καλύτερος παίκτης της αναμέτρησης ο Grace που πέτυχε 14 πόντους, 16 ριμπάουντ και 3 ασίστ.

Οι πρώτοι πόντοι σημειώθηκαν λίγο πριν την ολοκλήρωση του πρώτου λεπτού, με τις βολές του Grace να βάζουν τον ΑΠΟΕΛ μπροστά στο σκορ. Ο ΑΠΟΠ απάντησε λίγα δευτερόλεπτα αργότερα επίσης με βολές και ισοφάρισε σε 2-2. Οι «γαλαζοκίτρινοι» πήραν εκ νέου προβάδισμα, με το παιχνίδι να είναι ισορροπημένο και το δεκάλεπτο να ολοκληρώνεται με σκορ 12-16.

Στο 13’ η διαφορά ανέβηκε στο +8 με τον Κοιλαρα να ευστοχεί στο τρίποντο (13-21), και τους γηπεδούχους να μειώνουν με βολές του Rogers στο ίδιο λεπτό σε 21-15. Οι φιλοξενούμενοι ήταν πιο επιθετικοί στο δεύτερο δεκάλεπτο και σκόραραν σύνολο 23 πόντους, με το ημίχρονο να κλείνει σε 24-39.

Η ομάδα της Λευκωσίας μπήκε δυνατά και στο τρίτο δεκάλεπτο, ανεβάζοντας τη διαφορά στο +19 στο 22’ για το 24-43. Η ομάδα της Πάφου προσπάθησαν να παραμείνουν στο παιχνίδι και μείωσαν σε 45-29 στο 24’, με τρεις εύστοχες βολές το Perry. Ο Δημητρίου με τρίποντο έκανε το 52-37, και με 5 σερί πόντους στο τελευταίο λεπτό του δεκαλέπτου ου ΑΠΟΠ μείωσε σε 57-46. Στην τελευταία περίοδο οι γηπεδούχοι προσπάθησαν να ανατρέψουν το σκορ, όμως και οι δύο ομάδες πέτυχαν από 14 πόντους με τελικό σκορ 60-71, και τον ΑΠΟΕΛ να παίρνει το ροζ φύλλο αγώνος.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 12-16, 24-39, 46-57, 60-71