Νίκη στο Λευκόθεο για τον Περεστρόικα ΑΠΟΕΛ επί του Αχιλλέα

Άνοιξε η αυλαία της 22ης αγωνιστικής

Με νίκη για τον ΑΠΟΕΛ Περεστρόικα επί του Αχιλλέα, άνοιξε η αυλαία (μαζί με άλλα δυο παιχνίδια) για την 22η αγωνιστική στην 1η φάση της ΟΠΑΠ Basket League.

Ο ΑΠΟΕΛ επικράτησε 110-58 με ενώ στο ημίχρονο είχε προηγηθεί με 54-22 και είχε για κορυφαίο τον Γιανναρά (24 πόντοι, 1/2 βολές, 1/2 δίποντα, 7/7 τρίποντα, 5 ριμπάουντ).

Μετά τη νίκη του αυτή, ο ΑΠΟΕΛ κατετάγη οριστικά στην 4η θέση και από εκεί θα ξεκινήσει την προσπάθεια του στη 2η φάση του πρωταθλήματος, ενώ για τον Αχιλλέα, έχει ολοκληρωθεί η φετινή αγωνιστική περίοδος.

Ο ΑΠΟΕΛ πραγματοποίησε δυνατό μπάσιμο στο παιχνίδι και από τα αρχικά χρονικά σημεία, απέκτησε ένα σημαντικό προβάδισμα, μιας και στο 6`, είχε προηγηθεί με 11-3. Οι γηπεδούχοι ήταν αρκετά πιεστικοί στο αμυντικό κομμάτι, με αποτέλεσμα να μη βρίσκει επαρκείς λύσεις η ομάδα του Αχιλλέα, για να καταστεί απειλητική.

Έτσι, με την ολοκλήρωση της 1ης περιόδου ο ΑΠΟΕΛ προηγήθηκε με 24-10.

Όμοια η εικόνα και κατά τις αρχές της 2ης περιόδου, όπου οι γηπεδούχοι με ένα σερί 11-2, άνοιξαν τη διαφορά στο +23, όταν προηγήθηκαν με 35-12.

Η διαφορά συνέχισε να ανεβαίνει και στα επόμενα χρονικά σημεία και λίγο πριν το 17` το σκορ πήγε στο 48-16, για να προηγηθεί στο ημίχρονο ο ΑΠΟΕΛ με 54-22.

Δεν άλλαξαν και πολλά, όσον αφορούσε την εικόνα της 3ης περιόδου.

Σταθερό το συνεχόμενο ανέβασμα της διαφοράς από πλευράς ΑΠΟΕΛ, με την τιμή της να πλησιάζει τους 50 πόντους και βέβαια, όλα είχαν πλέον κριθεί, αν και απέμενε αρκετός χρόνος, για την ολοκλήρωση της αναμέτρησης.

Το σκορ στο 30`, πήγε στο 86-44.

Διαδικαστικού χαρακτήρα η 4η περίοδος, μιας και ο νικητής, ουσιαστικά είχε αναδειχθεί από πριν, ενώ η μόνη εκκρεμότητα, ήταν το ποιο θα ήταν το τελικό σκορ.

Ο Αχιλλέας μείωσε κάπως στις αρχές της 4ης περιόδου, ενώ το τελικό σκορ ήταν 110-58.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 24-10, 54-22, 86-44, 110-58.

ΑΠΟΕΛ Περεστρόικα (Νικόλας Παπαδόπουλος): Blackmon 10 (1), Γιανναράς 24 (7), Σολωμού 2, Grace 12 (2), Galloway 5, Σοφοκλέους, Jacobs 4 (1), Κοιλαράς 9 (3), Γεωργακούδης 14 (2), Παπαμιχαήλ 19 (5), Πυρίλλης 4, Nottage 7 (1).

Αχιλλέας (Μιχάλης Αρβανίτης): Λουκά 14, Χ. Γεωργίου, Smith 15 (1), Πηλακούτας 3 (1), Shabazz 14 (3), Μιλίνκοβιτς, Κωνσταντίνου 2, Στ. Γεωργίου, Κυριάκου 8 (2), Ανθυμιάδης 2.

ΑΠΟΕΛ: Τελευταία Ενημέρωση